به انجمن صنعت آبزیان استان بوشهر خوش آمدید

خوشه فرآوری آبزیان

خوشه فرآوری آبزیان

آمادگی 3اکیپ دامپزشکی دیلم برای نظارت بر ذبح دام در روز عید قربان

آمادگی 3اکیپ دامپزشکی دیلم برای نظارت بر ذبح دام در روز عید قربان

رضا موسائی با بیان اینکه با تاکید بر اهمیت رعایت اصول بهداشتی ذبح دام در عید قربان، اظهار کرد :

کشتارگاه دام دیلم در روز عید سعید قربان با حضور ناظر بهداشتی دامپزشکی و ناظر شرعی فعال بوده و بازرسی بهداشتی پیش از کشتار ، حین کشتار و بعد از کشتار و نظارت بر ذبح شرعی دام جهت تامین سلامت شهروندان به نحو مطلوب انجام می گردد . 

 

وی همچنین نسبت به برقرای اکیپ 2اکیپ سیار دامپزشکی در سطح شهر های دیلم و امام حسن جهت بازرسی بهداشتی لاشه های ذبح شده در خارج از کشتارگاه اشاره نمود .

موسائی یادآور شد: از آنجائیکه بیماری های مشترک بین دام و انسان مانند تب کریمه کنگو در دام تظاهر قابل مشاهده ای ندارد به نحوی که بدون آزمایش برای دامپزشکان نیز قابل تشخیص نیست، اما این بیماری می‌تواند در انسان خونریزی شدید ایجاد کرده و منجر به مرگ شود از مردم خواست که از ذبح دام خارج از کشتارگاه بپرهیزند چراکه امکان آلودگی ذابح یا هر فردی که با لاشه دام آلوده در ارتباط باشد، بسیار زیاد است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دیلم با بیان اینکه این بیماری از طریق کنه منتقل می‌شود، گفت: گزش کنه یا ترشحات آن می‌تواند انسان را آلوده به ویروس بیماری کند، همچنین تماس با ترشحات دام آلوده و مصرف گوشت تازه حاصل از کشتار غیر مجاز دام آلوده از دیگر راه‌های انتقال بیماری است.

 

ایشان تصریح کرد: در روز عید قربان  اگر همچنان برخی اصرار به ذبح دام در منزل بوده ، استفاده از دستکش، عینک و گان ضروری است، ضمن اینکه لاشه دام باید به طور کامل به مدت ۲۴ ساعت وجگر باید 24-48ساعت در یخچال (دمای 2 تا 4درجه سانتیگراد ) نگهداری و سپس مورد مصرف قرار گیرد.

درضمن مردم از خام خوردن جگر یا گوشت آبدار خوداری کنند.

 

رضا موسائی همچنین به مردم توصیه کرد: قبل از ذبح دام با شماره‌ تلفن 33242120  تماس گرفته تا دامپزشکان برای نظارت به محل ذبح دام مراجعه کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خانه
حساب کاربری من